اخبار روزاسلایدرسبک زندگی

وِرد جادویی من “سپاسگزارم” است؛ مال شما چیست؟

ارمون آنلاین: من برای همه‌چیزهایی که بر آن غلبه کرده‌ام سپاسگزار هستم، زیرا بین اکنون و گذشته خود با آینده پلی از یادگیری و تجربیات ارزشمند ایجاد کرده‌ام؛ بنابراین، نفس عمیقی می‌کشم و بدون ترس به آینده نگاه می‌کنم زیرا پشت سرم فصل‌هایی است که قبلاً نوشته‌شده و صفحاتی که برای خلق داستان‌های بهتر ورق زده‌شده‌اند.

 

 

همه ما تجربیات زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم، برخی خوب و برخی بد. یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: قبل از اینکه اژدها باشید باید مثل مورچه رنج بکشید.

 حقیقت این است که برخلاف آنچه ممکن است باور داشته باشید، برای شاد بودن یا درک زندگی لازم نیست حتماً رنج بکشید. اما، بااین‌حال، نمی‌توانید انکار کنید که موقعیت‌های دشواری که تجربه کرده‌اید، درس‌های ارزشمندی در زندگی به شما داده است.

خودسازی یکی از شناخته‌شده‌ترین حوزه‌های روان‌شناسی است و مکتب اومانیست بیش از همه بر آن تمرکز دارد. در پیوند با این مسأله، روان‌شناسی انسان‌گرا، اگزیستانسیالیسم را ادغام می‌کند تا به ما نشان دهد مردم پویا و در حال تغییر هستند.

بنابراین، هنگامی‌که «سرنوشت» شما را با یک شکست غیرمنتظره مواجه می‌کند و شما مجبور می‌شوید با این مشکل روبرو شوید، این مسئولیت شماست که واکنش نشان دهید. شما باید بدانید که چگونه تصمیم بگیرید، در مورد آنچه در اطراف شما اتفاق می‌افتد فکر کنید و پتانسیل خود را بیدار کنید. باید بدانید که در طی روند بحران‌های اجتناب‌ناپذیر، هرگز نباید ارزش‌های خود را رها کنید.

 

با ترس‌های خودم روبرو شده‌ام تا آرامش را باز یابم

رولو می، یکی از برجسته‌ترین روان‌شناسان اگزیستانسیالیست قرن بیستم، می‌گوید که این عادت طعنه‌آمیز انسان‌ها است که وقتی راه خود را گم‌کرده‌اند، سریع‌تر بدوند.

درواقع، برخی موقعیت‌ها شما را غافلگیر می‌کنند. گاهی اوقات، لحظات غیرقابل‌پیش‌بینی، زمین زیر پای شما را می‌لرزاند. در آن لحظات ترس بر شما حاکم می‌شود و شما غیرعاقلانه، عجولانه و غریزی عمل می‌کنید. این به این دلیل است که اگر ذهن شما روشن نباشد و وجود درونی شما به‌اندازه آنچه در اطراف شما است، آشفته باشد، مواجه‌شدن با این گره‌های حیاتی دشوار است.

برای روبرو شدن با چنین شرایطی، بهتر است خود را با تفکر و آرامش و برای هماهنگی با ارزش‌ها و نیازهای خود آموزش دهید.

اما ابتدا باید روشن کنیم که خودسازی واقعاً چیست. ما فقط درباره رویارویی با موانع، غلبه بر مشکلات یا تلاش برای حل مشکلات صحبت نمی‌کنیم. مسأله خیلی بیشتر از این‌ها است.

خودسازی بیش از هر چیز یادگیری است. این بدان معناست که چگونه منابع، مهارت و توانایی‌های خود را در مواقع سخت فعال کنید و از شرایطی که در زندگی شما رخ می‌دهد استفاده کنید. خودسازی در مورد “باز بودن و پذیرا بودن و انتخاب تغییر به‌جای ترس و پیشرفت به‌جای عدم فعالیت و رکود” است.

 

انتخاب و تصمیم‌هایم به من اجازه داد تا به‌جایی که الان هستم برسم

من نفس عمیقی می‌کشم و از همه‌چیزهایی که بر آن غلبه کرده‌ام قدردانی می‌کنم زیرا در این لحظه از کسی که هستم خوشم می‌آید. جایی که الان هستم را می‌پذیرم زیرا جایی است که می‌خواهم باشم. بله، دیروز سخت بود و پیامدهای خود را داشت، اما همه رشدها مستلزم دگرگونی، تغییرات روانی و گذر از امواج احساسات است.

دکتر مایکل اونگار، خانواده درمانگر و استاد دانشگاه دالهوسی در کانادا، یکی از متخصصان برجسته درزمینهٔ تاب‌آوری است.

او در کتاب خود، “دنیای خود را تغییر دهید: علم انعطاف‌پذیری و مسیر واقعی موفقیت”، توضیح می‌دهد که گاهی اوقات، برای فعال کردن پتانسیل درونی تاب‌آوری، چیزهایی باید در بیرون اتفاق بیفتند.

تمام رشد و توسعه فردی، به گفته این متخصص، شامل فعال شدن این بُعد در ما است. برای انجام این کار باید بدانید که این مهارت مانند رقص است. این چیزی پویا است که شما را از درون متحول می‌کند و به‌نوبه خود بر شمااحاطه دارد.

شاید بپرسید این همه به چه معناست؟ این به این معنی است که برای همه‌چیزهایی که بر آن‌ها غلبه کرده‌اید و چیزهایی که جرات تغییر آن‌ها را داشته‌اید سپاسگزار باشید، زیرا آن‌ها شما را خوشحال‌تر کرده‌اند.

یعنی این که بفهمی که تو هم تغییر کرده‌ای. اکنون، شما فردی قاطع‌تر هستید، کسی که عاقلانه‌تر و بدون ترس تصمیم می‌گیرد. به همین ترتیب، شما می‌دانید که در هر مرحله از راه چه می‌خواهید.

 

من برای همه‌چیزهایی که بر آن غلبه کرده‌ام سپاسگزارم و مشتاقانه منتظر آینده هستم

من بدون ترس منتظر فردا هستم. نه به این دلیل که فکر می‌کنم «سرنوشت» همیشه برای من خوشبختی می‌آورد، بلکه به این دلیل که می‌دانم اکنون منابع، مهارت و توانایی‌های بهتری برای رویارویی با آنچه در راه است، دارم. بنابراین، من بدون نگرانی با آینده روبرو می‌شوم.

من برای همه‌چیزهایی که توانستم بر آن‌ها غلبه کنم سپاسگزارم زیرا اکنون با لبخند با جهان روبرو می‌شوم. اکنون، به افق نگاه می‌کنم و هر روز رویاها و اهداف جدیدی را در نظر می‌گیرم.

 

 

منبع: سواد زندگی

لینک کوتاه: https://armoononline.ir/?p=29295

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا