اخبار روزاسلایدرسلامت

کدام مسواک مناسب دندان ماست؟

ارمون آنلاین: برای داشتن بهترین انتخاب و دندان هایی سالم لازم است شناخت کاملی از سه نوع مسواک سخت، متوسط و نرم داشته باشید. پس برای شناخت انواع مسواک و کاربردهای هریک ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

 

 

انتخاب مسواک مناسب

انتخاب مسواک مناسب همانند تعداد دفعات مسواک زدن، روش صحیح مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان مهم است و می بایست مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت پیشنهاد ما به شما این است که در شرایط معمول از مسواک نرم استفاده کنید تا از حساسیت احتمالی دندان ها و لثه هایتان جلوگیری شود.

البته که بسیاری از افرد نیز از مسواک نرم استفاده می کنند؛ چرا که مسواک سخت اگر چه راحت تر لکه های روی دندان را می زداید اما برای افراد معمولی مناسب نیست. توصیه می گردد تا افراد با دندان مصنوعی یا آنهایی که سیگاری هستند و لکه های زیادی بر دندان های خود دارند از مسواک سخت به همراه یک خمیردندان با کیفیت استفاده نمایند.

 

انواع مسواک

اغلب افراد می توانند از مسواک دستی یا برقی استفاده نمایند که در مسواک دستی و یا برقی، نوع برس قابل انتخاب است. نوع برس می تواند نرم، معمولی و یا سخت باشد. منظور از نرمی و سختی به نوع و مدل موهای مسواک باز می گردد. اما چه نوع مسواکی برای چه دندانی مناسب است؟

مسواک نرم

 

 

اگر هنگام مسواک زدن، مسواک را بیش از اندازه به دندان های خود فشار می دهید و در پی آن لثه شما آسیب دیده و مینای دندانهایتان نیز از بین می رود، توصیه می گردد تا از مسواک نرم استفاده شود؛ چرا که موهای نرم این مسواک نه تنها به لثه ها و مینای دندان آسیب نمی زند بلکه باکتری ها، پلاک ها و ذرات مواد غذایی را از میان فواصل دندان ها می زداید. علاوه بر این توصیه می گردد تا از مسواک نرم با پرزهای زاویه دار استفاده شود تا بتوان مناطقی که دسترسی به آن ها سخت هست را نیز پوشش داد.

به مسواک نرم مسواک پریودنتال نیز می گویند. همچنین مسواک نرم برای افرادی که از بیماری لثه چون عقب رفتن لثه رنج می برند، مناسب است. مسواک نرم برخلاف تصور بدون آسیب به لثه ها، پلاک و باکتری های دندان ها را از بین برده و درخشندگی را به دندان ها باز می گرداند. به طور معمول افراد راحت تر می توانند از مسواک نرم استفاده کنند و موهای این مسواک راحت تر به برخی نقاطی که دسترسی به آن ها سخت است، خواهند رسید.

 

مسواک متوسط

مسواک با موهای متوسط از مسواک با موهای نرم، کمی سخت تر است. به همین علت افراد در زمان استفاده از این مسواک می بایست به سرعت مسواک زدن و سطح فشاری که بر دندان ها وارد می کنند توجه داشته باشند؛ زیرا سرعت زیاد مسواک زدن و فشار بیش از اندازه سبب تحریک یا آسیب لثه ها شده و منجر به خونریزی می گردد.

می توان این نوع مسواک ها را از جمله پرتقاضاترین مسواک ها به شمار آورد؛ زیرا افراد همواره بین انتخاب مسواک نرم یا سخت مشکل دارند و سعی دارند با استفاده از مسواک با موهای متوسط درصدی از نرمی و سختی را در موهای مسواک خود داشته باشند.

مسواک با موهای متوسط در مقایسه با مسواک با موهای نرم راحت تر پلاک ها و باکتری های موجود بر روی سطح دندان را از بین می برد و آسیبی که این مسواک به لثه وارد می کند از آسیب مسواک سخت کمتر است. افرادی که از مسواک متوسط استفاده می کنند نیز می بایست در نظر بگیرند که استفاده طولانی مدت از این نوع مسواک می تواند برایشان مشکل ساز باشد.

 

مسواک سخت

 

 

مسواک با موهای سخت چندان توصیه نمی گردد و حتی یافتن این مسواک در فروشگاه ها نیز مشکل است. موهای سخت مسواک منجر به فشار بیش از اندازه بر روی دندان ها می شود که همین امر می تواند لثه ها را تحریک کرده و به آن ها آسیب وارد کند با در نظر گرفتن تمامی این شرایط افرادی که دندان هایشان به شدت لکه دار است از این نوع مسواک بهره می گیرند، حتی افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند، می توانند از مسواک با مو های سخت جهت تمیز کردن دندان های خود استفاده نمایند.

 

تعویض مسواک

توصیه می گردد فارق از نوع مسواک مورد استفاده، هر سه تا چهار ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. اگر بیش از این بازه زمانی از مسواک استفاده کنید، دیگر آن مسواک کارایی لازم را از دست داده و کمتر قادر به پاکسازی باکتری ها و پلاک های دندان خواهد بود.

علاوه بر این اندازه برس مسواک به اندازه میزان زبری موهای مسواک حائز اهمیت است. کارشناسان توصیه می کنند که برای بزرگسلان طول برس مسواک از یک چهارم طول کل مسواک بزرگتر نباشد. استفاده از مسواکی با اندازه برس بزرگتر از این حالت مسواک زدن را برای افراد سخت تر خواهد کرد. تراکم موهای مسواک و ارتفاع آن ها نیز از جمله موارد قابل توجه هستند و توصیه می گردد ارتفاع موهای مسواک در طول برس مسواک مختلف باشد تا به تناسب جایی که در دهان تمیز می کنند براحتی به مناطق صعب العبور دست یابند.

سخن پایانی

بسیاری از متخصصین بهداشت دهان و دندان مسواک نرم را در مقایسه با مسواک سخت به افراد توصیه می کنند. البته استفاده از مسواک سخت نیز کاربرد خود را داشته و برای اغلب افراد سیگاری که لکه های زیادی بر سطح دندان های خود دارند تا حد زیادی موثر می باشد. همچنین برای تمیز کردن دندان مصنوعی می توان از مسواک سخت استفاده کرد.

البته توجه داشته باشید که استفاده از مسواک سخت در طولانی مدت فرد را با مشکل حساسیت لثه و دندان مواجه خواهد ساخت، بنابراین توصیه می گردد حتی الامکان از مسواک نرم استفاده شود.

 

 

لینک کوتاه: https://armoononline.ir/?p=28975

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا