اخبار روزاسلایدرخانواده-زنانسبک زندگی

کرج چطور به شهر دوستدار کودک تبدیل می‌شود؟

کرج با طراحی پارک‌های ویژه کودکان و مادران به دنبال ایجاد شهری مناسب برای کودکان است.

 

 

ارمون آنلاین: هرچه شهرها بزرگتر و مدرنتر می‌شوند، کودکان از رشد در فضای طبیعی و سالم دورتر می‌شوند. در این شرایط نیازهای کودک کمتر در نظر گرفته می‌شود.

یکی از نظریات ارتباط شهر و کودک، شهر دوستدار کودک است. شهرهای مختلفی در جهت طراحی‌های دوستدار کودک قدم برداشته‌اند، شهر کرج با طراحی پارک‌های ویژه کودکان و مادران به دنبال ایجاد شهری مناسب برای کودکان است.

 

طراحی باغستان کودک و مادر در کرج

 

مدیریت شهری کرج اعلام کرده است که این شهر در مسیر تبدیل شدن به شهر دوستدار کودک است. برای این منظور باغستان کودک و مادر در این شهر در حال اجرا است. بخشی از دهکده تفریحی گردشگری باغستان اجرا شده است. این پروژه بخش‌های مختلفی مانند باغستان سالمند، کتاب، گفتگو، مادر و کودک، هنر و موسیقی، ستارگان و جوانی قسمتهایی از آن است.

در طراحی پارک و منظر دوستدار کودک باید سه موضوع اصلی پیاده‌روی، امکان فعالیت در فضاهای جمعی و نزدیکی به طبیعت برای کودکان فراهم شود. و با توجه کردن به حقوق کودکان و فعالیت آنها شهری مناسب برای پرورش و رشد کودکان ایجاد شود.

 

 

شهر دوستدار کودک چه شهری است؟

 

شهری که در آن نظرها، نیازها، الویت‌ها و حقوق کودک بخش مهمی از سیاست‌ها، برنامه‌ها و تصمیمات آن باشد، شهر دوستدار کودک است. نظر یونیسف در این باره این است که؛ همه کودکان و نوجوانان باید بتوانند توانایی‌های بالقوه خود را در فضای شهر به فعل درآورند.

شهرهایی که همه استانداردهای جهانی لازم برای زیست کودکان و نوجوانان را طبق دستورالعمل‌های یونسیف داشته باشند، و همچنین روند رسیدن به شهر دوستدار کودک را طی کرده باشند، نشان شهر دوستدار کودک را از بونیسف دریافت می‌کنند.

 

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا