اخبار روزاسلایدرگردشگری

موزه بالتازار در همدان

«پروفسور بالتازار» شخصیت نوستالژیک دهه ۶۰ در کبودرآهنگ همدان زندگی کرده است.

ارمون آنلاین: شاید کمتر کسی است که بداند پروفسور «مارسل بالتازار» شخصیت نوستالژیک دهه شصتی ها، نه تنها واقعی بوده، بلکه مدت زیادی را در شهرستان کبودرآهنگ همدان زندگی کرده و خدمات زیاد پزشکی به مردم ایران ارایه کرده است.
این دانشمند فرانسوی حدود ۱۷ سال در ایران زندگی کرد و پس از آن همکاری خود را با همتای ایرانی‌اش دکتر مهدی قدسی تا سال ۱۳۴۶ ادامه داد تا اینکه در سن ۶۳ سالگی دیده از جهان فروبست.
شخصیت کارتونی این دانشمند که در قالب یک مخترع پیر ظاهر می شد و با کشیدن اهرم یک دستگاه، اختراعات زیادی انجام می داد، در جهان واقعیت یک پزشک و اپیدمیولوژیست فرانسوی بود که سال‌ها در زمینه بیماری طاعون و سایر بیماری‌های عفونی مهم نظیر هاری، تب راجعه، سل، آبله و… در ایران به تحقیق و پژوهش پرداخت تا اینکه برای انجام تحقیقات پزشکی به مأموریتی در روستای «اکنلو» شهرستان کبودراهنگ اعزام شد.
این دانشمند همچنین همزمان با سومین موج شیوع طاعون در سال ۱۳۳۲ از فرانسه به ایران آمد و با همکاری پزشکان ایرانی پایگاه تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران را با حمایت مالی یک فرد خیر به نام «جمشید قراگزلو» در روستای اکنلو کبودراهنگ تأسیس کرد، تا انجام مطالعات طاعون با سهولت بیشتری در غرب کشور دنبال شود.
پروفسور بالتازار آزمایشات مختلفی در کبودرآهنگ انجام داد و در نهایت با همکاری دانشمندان ایرانی خود نظیر دکتر بهمنیار، دکتر شمسا، دکتر سیدیان، دکتر کریمی و کارشناسانی نظیر آقایان حنیفی و خیرالله زاده توانست بیماری طاعون را ریشه‌کن کرده و کار سازماندهی واکسیناسیون جمعی علیه بیماری آبله و سل را به سرانجام برساند.

 

 

 

 

منبع: عصر میزبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا