اخبار روزاسلایدرسبک زندگی

وقتی زندگی را هدیه می‌دهند

ارمون آنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد امور بیماران خاص، در جهان امروز بدون ‌شک نظام حقوقی مهم‌‌ترین‌ سنگ‌بنای زندگی اجتماعی است که با تدوین آن، روابط اجتماعی، حقوقی و… سامان می‌‌یابد و به‌درستی یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بشری در حوزه تمدن، فرهنگ و مدنیت، ابداع، تدوین و تصویب قانون است­ که بی‌گمان، قوانین صحیح کمک شایانی به تعالی این نظام می‌کند.

 

 

در کشور ما یکی از قوانینی که برای اخذ آن تلاش‌های بی‌وقفه‌ای شد، قانون پیوند اعضای بیماران فوت‌شده یا بیماران مرگ مغزی بود که با طی مسیری دشوار به فعلیت رسید.

بنیاد امور بیماری‌های خاص بلافاصله پس از تشکیل، با توجه به تعداد زیاد بیماران نیازمند پیوند عضو و کمبود منابع، همچنین تعداد زیاد بیماران مرگ مغزی، هم‌زمان با بررسی‌های علمی و آماری بیماران نیازمند پیوند، تلاشی مجدانه برای رفع موانع قانونی کرد که با مشکلات فراوانی مواجه شد. بنیاد امور بیماری‌های خاص پس از رد لایحه از طرف نمایندگان مجلس نه‌تنها دلسرد نشد، بلکه پیگیری‌های خود را تا رسیدن به نتیجه دلخواه ادامه داد.

بنیاد امور بیماری‌های خاص در این راستا و با توجه به توجیه‌نبودن نمایندگان مجلس، در سمیناری با عنوان مرگ مغزی و پیوند اعضا به تبیین تمام ابعاد موضوع اعم از پزشکی، حقوقی، فقهی، اجتماعی و… پرداخت و با ممارست‌های فراوان در فروردین ۱۳۷۹ لایحه «عدم منع استفاده از اعضای بیماران فوت‌شده یا مرگ مغزی برای پیوند اعضا» به تصویب رسید و این رخداد ارزشمند نه‌تنها سابقه‌ای درخشان در به نتیجه رساندن این امر خطیر شد، بلکه منشأ خیر کثیری برای مردم دردمند کشور شد؛ چراکه با گسترش امر پیوند، مسیر جدید و روشنی را بر روی بیماران متقاضی عضو گشود.

بنیاد امور بیماری‌های خاص پیش‌تر هم در مسئله اهدای عضو با طرح پیشنهاد پرداخت هدیه ایثار در راستای تقویت فرهنگ پیوند و قدردانی از اهداکنندگان کلیه، به دولت وقت و با نظر مساعد حضرت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مصوبه‌ای در هیئت وزیران به تاریخ ۱۳۷۵ اخذ کرد. همچنین با پیگیری‌های مستمر و گسترده در سال ۱۳۸۳ مصوبه رایگان‌شدن هزینه عمل پیوند کبد از طرف هیئت وزیران را دریافت کرد.

در آخر نیز بنیاد امور بیماری‌های خاص در این سال‌ها تلاش کرده است با ارائه خدمات پژوهشی، درمانی و اجتماعی و با ارائه طرح‌های تحقق‌پذیر به نهادهای حقوقی و اجرائی کشور در راستای بهبود وضعیت درمانی و اجتماعی بیماران خاص، ذره‌ای از آلام این عزیزان را بکاهد.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا