اخبار روزاسلایدرگردشگری

پایانِ تنهایی تیس

ارمون آنلاین: مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد چابهار از آغاز آواربرداری و پاکسازی حصار بیرونی با هدف بازپیرایی قلعه تاریخی تیس در فاز نخست این طرح خبر داد.
محمدسعید موسایی باغستانی اظهارکرد: این فاز، آغاز عملیات حفاظت اضطراری قلعه در برابر عوامل جوی، همسو با مصوبات وزارت میراث‌فرهنگی و زیر نظر مشاور تخصصی میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد چابهار صورت می‌گیرد.
وی افزود: بازپیرایی قلعه تیس با توجه به تخریب‌های صورت گرفته و برای مشخص کردن میزان آسیب‌های وارده به دیوارها باهدف بازگشایی معابر و مسیر بازدید گردشگران آغاز شده است.
موسایی باغستانی مرحله پاکسازی و آواربرداری را فاز نخست این پروژه معرفی کرد و افزود: دلیل این امر، بررسی میزان تخریب و آسیب‌های صورت گرفته ناشی از بارندگی‌های اخیر، منوط به پاکسازی سبکی و لایه لایه دیوارها به منظور شروع فرآیند مرمت است.
وی تاکید کرد: پس از تکمیل آواربرداری، پاکسازی و حفاظت قلعه تیس، سازمان منطقه آزاد چابهار در نظر دارد در فاز بعدی طرح، قسمتی از قلعه را جهت بازدید ساکنان و گردشگران نوروزی آماده کند.
سازمان منطقه آزاد چابهار با هدف تحقق آرزوی دیرینه مردم شهر چابهار و استان و با توجه به طرح توجیهی معاونت های فنی و اقتصادی، در نظر دارد با برگزاری فراخوان عمومی به منظور مشارکت بخش خصوصی، نسبت به مرمت و بهسازی کامل قلعه و ایجاد کاربری گردشگری متناسب با این منطقه تاریخی اقدام کند. این قلعه ثبت شده با شماره ۵۵۵ در فهرست آثار ملی ایران مشرف به دریای مکران در جوار روستای تیس در فاصله پنج کیلومتری شمال غربی چابهار و در محدوده منطقه آزاد واقع شده است.
منبع: عصر میزبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا