فیجی جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی است. این جزیره که تا سال ۱۹۷۰ مستمره بریتانیا بوده است در حال حاضر نظام دموکراتیک بر آن حاکم است. برای دریافت اقامت در این کشور می‌توانید ملکی به ارزش حداقل ۱۲۵ هزار دلار خریداری کنید. همچنین بعد از پنج سال زندگی یا بیشتر در این جزیره می‌توانید درخواست شهروندی دائم داشته باشید.

Fiji

 کلمبیا

کلمبیا چهارمین کشور بزرگ آمریکا جنوبی است. این کشور دارای اقتصاد رو به رشدی است. مردم این کشور در برخورد با خارجی ها بسیار باز برخورد می‌کنند و این باعث می‌شود که در صورت مهاجرت به این کشور احساس راحتی داشته باشید.  برای دریافت اقامت دائم کشور کلمبیا باید ملکی با ارزش بیش از ۱۵۰ هزار دلار خریداری کنید. البته اگر در کشور کلمبیا کسب و کاری با حداقل ۲۳ هزار دلار راه اندازی کنید، در شرایط دریافت اقامت دائم این کشور قرار خواهید گرفت.

Colombia

برزیل

برزیل که همسایه کشور کلمبیا است برای سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت دائم برنامه‌ی نسبتا ارزان قیمتی ارائه می‌دهد. با خرید ملکی یا سرمایه‌گذاری به ارزش حداقل ۱۶۰ هزار دلار می‌توانید درخواست اقامت این کشور را داشته باشید. سرمایه‌گذاری می‌تواند در هر بخشی از اقتصاد کشور برزیل باشد، حتی کسب و کارهای محلی نیز مورد قبول این کشور است.

Brazil

دومینیکا

اعتبار گذرنامه‌ی دومینیکا در رتبه‌ی ۴۱ م جهان قرار دارد. با داشتن گذرنامه این کشور می‌توانید به ۱۱۹ کشور بدون ویزا سفر کنید. به نظر جذاب است! این کشور جزیره‌ای یکی از به صرفه ترین برنامه‌های سرمایه گذاری دنیا را جهت اخذ شهروندی عرضه می‌کند. با خرید ملکی به ارزش ۲۰۰ هزار دلار می‌توانید صاحب یک گذرنامه متعلق به دومینیکا شوید.

Dominica

پاناما

پاناما مقصدی محبوب برای بازنشستگی در آمریکای شمالی است. این کشور در هنگام صدور مجوز اقامت هیچ گونه محدودیتی ندارد. سرمایه‌گذاری ملک ۲۰۰هزار دلاری یا بیشتر، همه آن چیزی که لازم است تا پاناما به شهروند خارجی مجوز اقامت دائم و گذرنامه این کشور را بدهد.

Panama

وانواتو

کشور وانواتو جزیره‌ای در اقیانوس آرام است. وانواتوا  به هر خارجی که  ملکی به ارزش ۲۰۰هزار دلار یا بیشتر را خریداری کند، حق شهروندی افتخاری اهدا می‌کند. این فرآیند، بسیار سریع انجام می‌شود و گذرنامه می‌تواند ظرف دو ماه پس از تایید صادر شود.

Vanuatu

دبی

اگر شلوغی‌های دبی برای شما جذاب است و اگر به طور کلی از بودن در مکان‌های شلوغ لذت می‌برید، پس دانستن اینکه برای اقامت در این شهر شلوغ نیاز به سرمایه‌ی زیادی ندارید، باید باعث خوشحالی شما شود. کسانی که حداقل ۲۷۲هزار دلار در ملک و یا ۲۰هزار دلار در یک کسب و کار سرمایه‌گذاری می‌کنند، امارات متحده عربی ویزای طلایی را برای اتباع خارجی ارائه می‌دهد.

Dubai

سنت لوسیا

برای واجد شرایط بودن برنامه شهروندی در سنت لوسیا می‌بایست حداقل ۳۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری ملک صورت بگیرد. همچنین می‌توانید با اهدای مبلغ ۱۰۰هزار دلار کمک مالی به صندوق ثروت (خزانه پادشاهی) این کشور به سرعت پاسپورت و اقامت دائم را دریافت خواهید کنید.

Saint Lucia

یونان

یونان شرایط اقامت و سرمایه‌گذاری برای شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا را ارائه می‌دهد. شرایط سرمایه‌گذاری، خرید ملک به ارزش حداقل ۳۰۰هزار دلار است. متقاضیان موفق به اخذ دریافت شهروندی کشور یونان، مجوز زندگی و کار در هر کشور اروپایی را دریافت می‌کنند. بعد از ۷ سال زندگی در این کشور شرایط حقوق شهروندی را نیز دریافت می‌کنند.

Greece

لتونی

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای دریافت پاسپورت و اقامت در این کشور می‌بایست اموالی به ارزش ۳۲۷ هزار دلار یا بیشتر برای ویزای طلایی کشور خریداری کنند. مجوز اقامت برای ۵ سال معتبر است و صاحبان آنها در صورتی که در لتونی برای مدت بیش از ۱۰ سال زندگی کنند، واجد شرایط دریافت حقوق شهروندی می‌شوند.

Latvia

گرینادا

گرینادا یکی دیگر از جزایر کارائیب است که برنامه‌ سرمایه‌گذاری نسبتا مقرون به صرفه برای اخذ شهروندی دارد. برای رعایت دریافت اقامت این جزیره، باید حداقل ۳۵۰هزار دلار را در ملک سرمایه‌گذاری کنید و یا ۲۰۰هزار دلار کمک مالی به صندوق دولتی بدهید.

Grenada

مجارستان

دولت مجارستان به شهروندانی که ۳۵۶ هزار دلار یا بیشتر در خرید ملک هزینه می‌کنند، اقامت می‌دهد. برای دریافت حق شهروندی می‌بایست ۸ سال یا بیشتر در این کشور زندگی کنند. ایین برنامه سرمایه‌گذاری برای شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا انجام می‌شود.

Hungary

بلژیک

اقامت در بلژیک از طریق برنامه سرمایه‌گذاری اختیاری و بدون قواعد سفت و سخت است. غیر نظامیان و شهروندان غیر اتحادیه اروپا معمولا با خرید ملکی به ارزش حداقل ۴۱۶ هزار دلار می‌توانند اقدام کنند. صاحبان ویزای طلایی در صورتی که بیش از پنج سال  در این کشور زندگی کنند، حقوق شهروندی را دریافت می‌کنند.

Belgium

سنت کیتس نویس

برای داشتن بازنشستگی راحت، سنت کیتس می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. باید خرید ملکی با ارزش حداقل  ۴۰۰هزار دلاری در این کشور داشته باشید. این نوع سرمایه‌گذاری تمام حقوق یک شهروند کامل را در اختیارتان قرار می‌دهد، و می‌توانید گذرنامه‌ای جدید را دریافت کنید.

Saint Kitts and Nevis

 آنتیگوا بارا بودا

افرادی که برای دریافت اقامت، حقوق شهروندی و گذرنامه در آنتیگو بارا بودا اقدام می‌کنند، می‌بایست حداقل ۴۰۰هزار دلار در این کشور سرمایه‌گذاری در خرید ملک کنند.

Antigua & Barbuda

آندورا

آندورا اجازه‌ی اقامت به هر ملیتی به جز اعضای اتحادیه اروپا را می‌دهد. گرفتن این اقامت، فعالیت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تضمین نمی‌کند. برای دریافت اقامت در کشور آندورا لازم است ۴۷۵هزار دلار سرمایه‌گذاری در خرید ملک داشته باشید. اما برای دریافت حقوق شهروندی لازم است ۲۰ سال در این کشور زندگی کنید.

Andorra

باهاما

برای اقامت در باهاما بودجه ۵۰۰هزار دلاری برای تملک نیاز است. با خرید ملکی به ارزش حداقل نیم میلیون دلار در این کشور اقامت دائم را می‌توان دریافت کرد و بعد از ۱۰ سال زندگی در این کشور می‌توانید گذرنامه دریافت کنید.

Bahamas

ایالت متحده آمریکا

ایالت متحده آمریکا در ازای سرمایه‌گذاری در ملک اقامت نمی‌دهد، اما با سرمایه‌گذاری ۵۰۰هزار دلار یا بیشتر در برنامه سرمایه‌گذاری املاک محلی می‌توانید، واجد شرایط دریافت گرین‌کارت این کشور هستید و دریافت گرین کارت این کشور سرعت بیشتری خواهد داشت.

U.S

موریس

موریس مقصد تعطیلات لوکس برای ثروتمندان جهان است. این کشور اجازه اقامت را فقط برای اتباع خارجی که تمایل به ادامه تحصیل دارند و یا می‌خواهند برای مدت کوتاهی زندگی کنند، ارائه می‌دهد. در صورتی که ۵۰۰ هزار دلار در ملک این جزیره سرمایه‌گذاری کنند، موفق به دریافت اقامت به مدت دو سال می‌شوید.

Mauritius

 مونته نگرو

مقامات این کشور به کسانی که ۵۹۵ هزار دلار در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنند، حق شهروندی و اقامت خود را ارائه می‌دهد. مقامات رسمی شهروندی این کشور را به سرمایه‌گذاران واجد شرایطی اعطا می‌کنند که مبلغ اعلام شده را در صنعت املاک یا کسب وکار در مونته‌نگرو سرمایه‌گذاری کرده باشند.

Montenegro

ایرلند

جمهوری ایرلند اقامت خود را به اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا اعطا می‌کند. برای اخذ اقامت در این کشور لازم است حداقل ۵۹۵ هزار دلار در اموال، کسب و کار و اوراق قرضه سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. متقاضیان دریافت اقامت بعد از ۵ سال زندگی در این کشور حقوق شهروندی را دریافت می‌کنند.

Republic of Ireland

اسپانیا

اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا که مایل به دریافت اقامت در اسپانیا هستند، می‌توانند با خرید ملک به ارزش ۵۹۵ هزار دلار اقدام کنند. متقاضیان با دریافت اقامت می‌توانند در تمام کشورهای اروپایی برای کار و زندگی اقدام کنند.

Spain

پرتغال

برنامه اقامت در این کشور تقریبا یکسان با اسپانیا است. اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا برای دریافت اقامت لازم است، برای خرید ملکی به ارزش ۵۹۵ هزار دلار اقدام کنند. متقاضیان با دریافت اقامت می‌توانند در تمام کشورهای اروپایی برای کار و زندگی اقدام کنند. متقاضیانی که به مدت شش سال در این کشور زندگی کنند حقوق شهروندی را دریافت می‌کنند.

Portugal

بلغارستان

اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا برای دریافت اقامت لازم است، برای خرید ملکی به ارزش ۵۹۵ هزار دلار اقدام کنند. متقاضیان با دریافت اقامت مجوز کار و زندگی در تمام کشورهای اروپایی را دارند. متقاضیانی که به مدت پنج سال در این کشور زندگی کنند حقوق شهروندی را دریافت می‌کنند.

Bulgaria

سوئیس

سوئیس به اتباع خارجی که به ارزش یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند اجازه اقامت می‌دهد. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در ملک و یا کسب و کار این کشور باشد. متقاضیان اخذ اقامت بعد از ۱۲ سال می‌توانند حقوق شهروندی این کشور را نیز دریافت کنند.

Switzerland

ترکیه

کسانی که علاقه‌مند به دریافت اقامت کشور ترکیه هستند، لازم است برای سرمایه‌گذاری ملک به ارزش یک میلیون دلار یا بیشتر اقدام کنند. لازم به ذکر است برای دریافت حقوق شهروندی نیاز است متقاضیان برای مدت سه سال در این کشور زندگی کنند.

Turkey

مالت

دولت مالت برای اتباع خارجی که سرمایه‌گذاری ۱.۱ میلیون دلار یا بیشتر کنند، اقامت دائم و گذرنامه اتحادیه اروپا را ارائه می‌دهد. متقاضیان می‌توانند در طی ۱۲ ماه گذرنامه خود را دریافت کنند.

Malta

موناکو

برای داشتن حق اقامت در موناکو می‌بایست ۱.۲ میلیون دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در اموال و یا سپرده بانکی باشد. متقاضیان بعد از ۱۰ سال اقامت درموناکو، حق شهروندی را نیز دریافت می‌کنند.

Monaco

ایتالیا

ایتالیا برای اعطای اقامت خود برنامه سرمایه‌گذاری متفاوتی دارد، این قوانین شامل خرید ملک در این کشور نمی‌شود. اما اتباع خارجی غیر اتحادیه اروپا که ۱.۲ میلیون دلار و یا بیشتر در ملک که منافع عمومی تلقی می‌شود یا در یک پروژه بازسازی تاریخی سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند.

Italy

قبرس

کشور قبرس گرانقیمت‌ترین سرمایه‌گذاری دنیا را در برنامه اعطای شهروندی به  مردم سایر کشورها دارد. سرمایه‌گذاری  ۲.۴میلیون دلاری یا بیشتر برای خرید ملک جزو حداقل الزامات گرفتن شهروندی این کشور است اما کمبودی از لحاظ متقاضیان ثروتمند خارجی مشتاق جهت سرمایه‌گذاری این مقدار پول برای گرفتن گذرنامه قبرسی اتحادیه اروپا وجود ندارد.

Cyprus

منبع: ایسنا